|تعلیق|

برای تو که چرخیدن را کنار ساحل دوست‌ داری.

تو...

 تو باز  در باد چرخ زدی و چرخیدی

تکانه‌های پیرهنت در پنجه‌های دریده‌ی باد را به خاطر دارم 

وهق‌هقی را از بلندای بلند جاده.

صدا زدم اسمت را، اسمت را، اسمت... اسمت چه بود؟ بس که با واژه‌ها دست بر گریبانم تو را گم کرده‌ام.

گاهی از خودم می‌پرسم تا تو چقدر راه هست؟ چقدر سقوط؟ چند دانه‌ی عرق روی پیشانی؟ 

گاهی هم دلم می‌خواهد از تو بپرسم، ماهی‌ای که دهانش را باز و بست می‌کند و نفس نمی‌کشد... هنوز هم نمی‌توانی حرف بزنی؟ مثل شکوفه‌های هلو می‌مانی در حرف نزدن...

گاهی خواب می‌بینم که هنوز داری دورم چرخ می‌زنی و هربار بیشتر نگاهت می‌کنم اما اسمت را نمی‌پرسم... آنجا اسم‌ت را بلدم، مرغ‌های دریایی، آوایی شبیه صدای ماهی‌فروش‌های جنوب توی گوشم می‌پیچد و اسمت که شبیه موج دریاست.

دلم بیشتر از تو، برای دریا تنگ‌ است. قدم‌های تف‌دیده روی شن‌ها. موج. تو. آواهایی که تابحال نشنیده‌م. 

تو شبیه مکاشفه‌ای. یک آن می‌آیی می‌چرخی می‌آوری، می‌بری و من حالا ساعت‌ها و روزها و سالها باید پی‌ت بگردم. بین نفس‌های کم جان ثانیه‌ها.

تو بیشتر از دریا زیبایی، وقتی چرخ می‌زنی و چرخ.‌‌..


۱۲.شهریور.۹۷

پ.ن: برای خودت.

مطمئنم هیچ علاقه‌ای به معدن‌ها ندارم، ولی آن‌ها به هرحال هستند.

امشب، در همان لحظه که معده‌ام باز می‌خواست همه چیز را پس بزند و نورها که باز بدون عینکم در هم می‌پیچیدند در همان لحظه که رادیو نمی‌دانم چه می‌گفت و باد سرکشانه می‌زد لابلای تارهای تنیده‌ی روی سرم و همان لحظه که دنیا هنوز هم می‌چرخید و من باز چرخیدنش را فراموش کرده بودم، دقیقن همان لحظه، فهمیدم که درون سرم یک معدن هست.

من همیشه از معدن‌ها ترسیده‌ام. زیرِ پوست سنگینِ زمین، کمبود اکسیژن، کارگرهایی که صورتشان سیاه است و دست‌هاشان زخمی. و امشب گمان بردم رسوب‌های جمع شده‌ی توی قلبم* از یکی دوتا رگ یا لنف یا هر چیز دیگری زده بالا توی مغز و حالا به اشتباه یک معدن هست آن تو با تمام سر و صدا و عرق ریختن‌ها و جان‌کندن‌هایی که اتفاقا خودم خوب می‌دانم که هیچ فایده‌ای هم ندارند. دقیقن هیچ فایده‌ای ندارد معدن زدن وقتی فقط رسوب‌ها جوشیده و الماس که هیچ، حتی نمکی کوفتی چیزی هم درونش نیست فقط رسوب و سنگینی‌های بی‌مورد.

و ترس شروعِ همین نقطه است. همین که به قطعیت می‌رسم در این معدن هیچ چیزی برای تخلیص نیست. جز انبوه آواها و چرخش‌های بی‌معنی‌. که فکر می‌کنم قناریِ زرد توی این معدن خیلی وقت پیش از شدت گاز متان مرده و امیدی نیست که کارگر‌ها بفهمند که گاز دارد می‌چرخد و تا انفجار چیزی نمانده و خودم هم تنم نمی‌کشد که بروم صداشان کنم. باز از قطعیتِ شنیدن صدای ناله‌ی کمک معدن‌چی‌ام هم می‌ترسم. چون من راهی برای دویدن تا توی چین‌های مغزی‌ام ندارم و از این تکرار کشنده‌ و منفعل بودن هم می‌ترسم. از خفه شدن دانه به دانه‌ی معدن‌چی‌ها و فرصت‌ها و دقیقه‌هایم وحشت دارم ولی...

تو از اما ولی این‌ها بدت می‌آید ولی این‌بار واقعن اما ولی این‌هاش قطعی و حتمی‌اند، اما من اهل فرار شده‌ام. نمی.دانم چند وقت است یا این خصلت همیشه بوده اما می‌دانم اکنون هست. فعلن درون قلبم یک حفره‌ی خالی است، توی مغزم یک عالم رسوب‌های الکی و کارگرهای در دمادم مرگ و تیک‌تاک و نورها، و من درست در این بحبوحه اهل فرار شده‌ام _یا همیشه بوده‌ام._ برای همین باید پنجره‌ را باز کنم و همه‌ی محتویات معده‌ام را پس بگردانم، شاید از معده به مغز راهی بود و همه چیز خالی شد.


۸. شهریور.۹۷

* قلب نه آن قلبی که از آن عاشق می‌شوند، آن قلبی که با آن تلاش می‌کنند. در هر صورت این توجیه مناسبی به نظر نمیاد مگر این که چند‌قلبی‌ هم باشیم.

دردش فقط موقع بستنِ چشم‌هاست.

جوهر، جورِ شاپرک‌های غم‌گین چشمان‌ت را نمی‌کشد و اشک جورِ سنگینیِ سیاه پلک‌هایت را‌...

در آن میان نفس نکش.

به من گوش می‌دهی؟ گوش هم نده!

ای مسکوت‌ترین شعر خفته‌ی آرامِ جهان، باز بی‌صدا بگِری...

مبادا که تلالو تنت باز از میان رخت بربسته‌ترین سیاهی‌های جهان جان بگیرد...

سرنوشتی جز صدای جغد‌ها نیست

تو -میانِ هیاهوی باد- بخواب.

گمان کنم من به اندازه‌ی کافی بیدار باشم، تو بخواب.

۷. شهریور.۹۷

یک چیزی بین ماندن و نرفتن
بودن و نفس نکشیدن
نوشتن و نشستن
یک چیزی مثل معلق ماندن‌.
____________
آن «چیزها» موقتن یا دائمن اضافه می‌شوند.
Designed By Erfan Powered by Bayan